عكاسي الوان

بيوگرافي و معني آهنگ تركي

بیوگرافی: İsmail Yurtseven Kardeşler
اسماعیل یورت سِوَن کاردِشلَردر خانواده ای با ۵ فرزند (یک دختر و ۴ پسر)، اسماعیل که کوچکترین انهاست ساعت ۵ صبح بدنیا آمد. برادر و خواهرانشان همه در کار موسیقی بودند و به همین خاطر اسماعیل نیز به آنها پیوست و چیزهای بسیاری از برادر و خواهرانش یاد گرفت و موسیقی را با تمام وجودش حس کرد.

چون نام فامیلی آنها "یورت سِوَن" بمعنای وطندوست "Yurtseven" است گروه آنها تحت نام "Yurtseven kardeşler" یعنی برادران وطندوست نامیده میشود. اسماعیل هر جا که دوست داشت از مدرسه و کلاس گرفته تا کوچه و خیابان ترانه میخواند (!) با تمام شدن درسهایش در دبیرستان تمام وقتش را به موسیقی اختصاص داد. دز سالهای 1985 و 1987 بصورت غیر حرفه ای (آماتور) دو آلیوم وارد بازار کردند. در سال 1988 از طرف تلویزیون ZDF آلمان در برنامه "Nachbarn in Europa" از آنها دعوت بعمل امد. با کمک یورت سون کاردشلر (برادران وطن دوست) اولین آلبوم حرفه ای "Solo" اش را با نام "شاپور شوپور" - "Şappur Şuppur" وارد بازار کرد که مثل بمب منفجر شد و با همان آلبوم اسماعیل در صدر آهنگهای پر فروش و خواننده های محبوب قرار گرفت. آلیومهای اسماعیل و گروه یورت سون کاردشلر از طرف کمپانی "Avrupa Müzik" تهیه و توزیع میشود.

علت انتشار یک آلبوم جداگانه :

آهنگهایی پر حرارت و ترانه هایی که از قیل در ذهنش یود و همچنین توانایی رقابت با دنیای موسیقی با آلبومی متفاوت؛ باعث شد یورت سون کاردشلر اولین آلیوم خود را به این صورت و با آهنگهایی شاد توام با رقص و تحرک زیاد برنامه ریزی کرده وارد بازار کنند. اسماعیل نیز با این فکر برادرانش موافق بود. البته شایان ذکر است که بین برادران این خانواده ارتباز تنگاتنگ و توام با احترام در همه زمینه ها وجود دارد.

اسماعیل یورت سون کاردشلر که خود از یک خانواده مهاجر تُرک در آلمان است در ترکیه از خیلی جهات دارای تفاوت است؛ از نظر سبک موسیقی، لباسهایی که میپوشد، صحنه اجرای ترانه ها و بسیاری موارد دیگر با دیگر خواننده های ترکیه تفاوت دارد و چه بسا همین متفاوت بودن سبب جلب طرفداران بسیار در مدت زمان کوتاهی برای او شده باشد.

البته در ترکیه حدود ۳ سال و نیم برای پر کردن این خلاء تلاشهای او بی ثمر نبوده است. تمام هرف اسماعیل این بود که در ترکیه نیز (همانند آلمان/اروپا) بتواند با این طرز موسیقی نظرها را جلب کند. آلبوم اول او با نام "شاپور شوپور" در سال ۲۰۰۴ که در سطح اروپا و ترکیه با استقبال روبرو شد باعث شد که از طرف MÜYAP در سال 2005 جایزه بزرگی به او داده شده از اسماعیل قدردانی شود.

همچنین در سال 2006 آلبوم Bombabomba.com عنوان پر فروشترین آلیوم سال ترکیه را از آن اسماعیل کند و دو مدال دیگر در موسیقی به او داده شود و نیز بعنوان پر فروش ترین آلومهای خواننده از طریق اینترنت نیز شناخته شود و به همین سبب سومین مدال نیز به اسماعیل اهداء شد.

DİSKOGRAFİ :
آلبومهاب اسماعیل شامل :
Şappur Şuppur 2004
Bombabomba.com 2006
Bas Gaza 2008

آلبومهای گروه برادران یورتسون شامل :
‌Bir Tek Sen
Toprak
Of Anam Of
Şimdi Halay Zamanı
?Sen Hiç Aşık Oldun Mu[ پنجشنبه یکم مرداد 1388 ] [ 9:30 ] [ MOSTAFA-YK ]

[ ]

زندگی نامه Ebru Gündeşابرو گوندش ۱۲ اکتبر ۱۹۷۴ در استانبول به دنیا آمد. بعد از تحصیلات ابتدای و متوسطه در یک خیاطی در استانبول شروع به کار کرد و بعد ابرو به عنوان یک فروشنده در یک فروشگاه لباس هم کار می کرد. به نقلی ابرو که بخاطر صدا و چهره ی زیبا توسط کلوپ نوار پر کنی " ماش " کشف شد و اولین آلبوم خود را در سال 1993 وارد بازار کرد .
ولی در اصل گوندش تو همون سالها چند تا از مشتریها که صدای ابرو رو شنیده بودن فهمیدن که
صدای ابرو قشنگه و اون رو به ( نشه دمیرکت ) ( شرکت موزیک ) بردن, و خواستن صدای اون رو به عنوان یک صدای خوب و زیبا به همه اعلام کنن.اون شرکت چون اون زمان هنوز تشکیل نشده بود برای اینکه صدای ابرو رو ضبطش کنن ابرو رو به دست آقای( سلچول تکی ) و یکی از مشتریها سپردن.وابرو هم با این دو شخص معروف موزیک اون زمان همکاری کرد. قبل از اینکه ابرو آلبومی بده بیرون و معروف بشه برای اینکه بتونه رو صحنه خوب کار کنه و به صحنه عادت کنه به نزد خانم امل سایین رفت و پیش اون کار کرد.خواننده زیبا در مدت زمان کوتاهی برای اینکه آلبوم بده بیرون شروع به کار کرد.

سال ۱۹۹۳ اولین آلبومش به نام Tanri Misafiri ( مسافر الهی ) در دنیای موزیک محشری به پا کرد.صاحبان شرکتی که ابرو اونجا بود با این آلبوم میلیونها پول در آوردن که ابرو با این آلبومش چند تا جایزه گرفت. سال ۱۹۹۴ در کانال Kral به عنوان بهترین خواننده زن تا سه سال جایزه رو گرفت.

برای مشاهده این عکس در ابعاد واقعی اینجا را کلیک کنید


ابرو بلافاصله بعد از اولین آلبومش آلبوم دوم خودشو به نام Tatlı Bela ( عشق شیرین ) رو شروع به ساختن کرد و بعد ازچند وقت که آماده شد اون رو پخش کرد. خواننده جوان تو این آلبوم آهنگهای رومانتیک خواند.

برای مشاهده این عکس در ابعاد واقعی اینجا را کلیک کنید


آلبوم سومش سال ۱۹۹۵ به اسم Ben Daha Büyümedim ( من هنوز بزرگ نشدم ) پخش شد.توی این آلبوم آهنگهای Firtinalar ( طوفان ها ) و اok Mu Gardünüz ( آیا شادابی را برای من زیاد دانستی ) عصیان میکنه. این آلبوم سرآغاز دوستی ابرو با Serdar Ortaç بود.
چهارمین آلبومش به اسم Kurtlar Sofrasi ( سفره گرگها ) در سال ۱۹۹۶ بیرون اومد . در این میان پیشنهاد بازیگری به ابرو می شد و اون تو سریالهایی که اسم آلبومش رو داشتن به عنوان نقش اول بازی میکرد.

برای مشاهده این عکس در ابعاد واقعی اینجا را کلیک کنید


بعد از دو سال فاصله یعنی در سال ۱۹۹۸ آلبوم Sen Allahin Bir Lütfüsün ( تو لطفی از جانب خداوند هستی ) به بازار موزیک اومد.آهنگ ۱۲ در این آلبوم به طرز و روش خود ابرو بوده.
ابرو سال ۲۰۰۰ با یک آلبوم خیلی جدیدی ظاهر شد به اسم Dِn Ne Olür ( برگرد چی میشه ). توی استودیو وقتی داشت میخوند جلوی فیلمبردارا خونریزی مغزی میکنه و به زمین میوفته و در جای دیگه من شنیدم که به خاطر تومورمغزی بوده و وحالا نیز در سلا متی کامل به سر می برد . بعد از اینکه مدتی در بیمارستان بود یک مدت طولانی استراحت کرد و مجبور شد از طرفدارانش دور بمونه. طرفدارانش برای اینکه نسبت به ابرو ابراز علاقه کنن با خریدن آلبوم Dِn Ne Olür اون سال بالاترین رکورد خرید آلبوم در ترکیه رو رقم زدن.
توی این آلبوم که کارگردان اون آقای تاربک آقانسی که آهنگسازی از آهنگسازهای جوان اون سال بود آهنگ Hata ( خطا ) که مال Sezen Aksu بود جای گرفته بود.توی این آلبوم یه سورپریز هم بود که آهنگ Deli Deli ( مجنون مجنون ) بود که آهنگ بچه ها بود.ابرو بعد از یه استراحت طولانی شنبه ۱۱ مارس ۲۰۰۰ در مرکز Bestençi کنسرتی اجرا کرد که پول این کنسرت رو به بیمارستان بخشید. ابرو گوندش یک بار نیز ازدواج کرده ( با یک وکیل ) که بخاطر مشکلات مالی به طلاق منجر شد وهم اکنون نیز در استانبول زندگی میکند.در یک منبع دیگه شنیدم که ابرو سومین ازدواجش رو هم کرده ولی من درست دقیق نمیدوم .
ابرو در سال ۲۰۰۱ با ارائه یکی از بهترین آلبوم هایش دنیای موزیک ترکیه رو متحول کرد. نام این آلبوم Ahdım Olsün(قسم میخورم ) است که دو ترانه Sensizim ( بی تو هستم ) و SeniSeviyorum ( تو را دوست میدارم ) آنرا از دیگر آلبومهایش متمایز ساخته است. و همچنین ترانه ی Allah Seninle Olsun ( خدا نگهدارت باشه ) از ریتم خواصی برخورداره که طرفدارهای زیادی را دارا میباشد .بعد از اون یکسال استراحت کرد و در پایان سال ۲۰۰۳ آلبوم جدید خودش و به عرصه موزیک تقدیم کرد که در این آلبوم حرفهای نگفته ی خودش و بیان کرده در این آلبوم آهنگی با نام Alev Alev( شعله وار شعله وار) هست که ابرو این آلبوم رو با این آهنگ تبلیغ کرده بهترین آهنگ این آلبوم از نظر معنی آهنگ Ben Insan Değilmiyim ( من انسان نیستم؟ ) هست و این البوم از بهترین آلبوم های خودش می باشد . این آلبوم در سال ۲۰۰۳ با نام Şahane ( شاهانه) با 15 Track به علاقه مندانش تقدیم کرد در این آلبوم از ترانه هایی مثل Tِvbekar ( توبه کار ) Anlatamam (غیر قایل تعریف ) Mümkünse ( ممکن نیست ) وErkeksen Sِyle ( مردانه بگو ) و..... استفاده شده که بسیار لذت بخش است.این خواننده موفق بعد از آلبوم شاهانه که خیلی زیبا بود در آخر سال ۲۰۰۴ آلبوم Bize De Bu Yakişir (این برازنده ی ماست . لایق خوشی نبودیم ) را عرضه کرد که در ترکیه رتبه سوم را بدست آورد این آلبوم 13 تا Track زیبا داره که کل اهنگ های ابرو تا سال ۲۰۰۴ به 112 آهنگ رسیده . نام اولین آهنگ این آلبوم Seninle اok Işim Var ( با تو خیلی کار دارم ) می باشد . دیگر آهنگهای این آلبوم مثل Sِyleyin ( بهش بگین ) Hani( کو. کجاست ) Hasret Rüzgarları( بادهای حسرت ) Dahası Var ( هنوز هست ) و..... که این آلبوم رمانتیک را تقدیم علاقه منداش کرد در یکی از آهنگ های این ابرو یکی از ترانه های ابراهیم تاتلوسس را خونده که میشه گفت ریتم خوندن را 30% تغییر داده ولی آهنگش کلا تغییر کرده نام این آهنگ (دوی سون داغلار تاشلار) هست که درآلبوم ابرو با نام Yaşamak Bu Değil . il ( این زندگی نیست ) که ترانه ای زیباست برای من که از هر دو تا خواننده خوشم میاد ازهر دو تا ترانه هم خوشم میاد ٬ اگه نمیدونید لازمه اینم بگم که یک بار ابراهیم ت از ابرو خواستگاری کرده بود و همین طور هم سردار اورتاچ چند باری از ابرو خواستگاری کرده و بی نتیجه مونده بود. فکر کنم آلبوم جدید ابرو گوندش تا آخر شهریور 85 تقدیم همه ی علاقه مندانش بشه .

[ پنجشنبه یکم مرداد 1388 ] [ 9:29 ] [ MOSTAFA-YK ]

[ ]

ابراهيم تاتليسس

متولد ژانويه1952 از خوانندگان کشور ترکیه است. مردم در ترکیه نام ایبو را هم برای او استفاده می‌کنند.امپراتور لقب متداولی برای او می‌باشد.

وی زاده یکی از شهرهای مناطق کردنشین جنوب شرقی این کشور می‌‌باشد و به هر دو زبان ترکی و کردی آثار مشهوری دارد.
تاتلیس یکی از پرکارترین هنرمندان ترکیه است. وی در نمایش تلویزیونی خود به نام «شوی ایبو» مجریگری نموده، و در فیلم‌های زیادی بازیگری نموده است. از میان 23 کاست او آیاغیندا کوندورا رکورد پرفروش‌ترین‌ها را در سال ۱۹۷۸ در ترکیه شکست
زندگی
نام اصلی او ابراهیم تاتلی بود و در یک خانوادۀ بی‌خانمان کرد در شهر اورفه به دنیا آمد. پس از مرگ پدرش در ۱۹۵۶ ابراهیم توسط مادرش پرورش یافت. موسیقی برای وی راهی برای گریز از دلهره‌های احساسی بود. با الهام گرفتن از آوازه‌خوان کردتبار ترکیه، ییلماز گونی، ابراهیم در نوجوانی آغاز به خواندن در مراسم عروسی و دیگر جشن‌ها نمود. با اینکه در سال ۱۹۷۵ کاستی به بازار عرضه کرد ولی فروش نرفتن آن باعث فاصله گرفتن ابراهیم از موسیقی شد. پس از مهاجرت به استانبول به همراه خانواده در 1977، مدتی به عنوان فروشنده بکار پرداخت تا اینکه دومین کاست او به نام آیاغیندا کوندورا موفقیت بسیار شایان توجهی بدست آورد. تاتلیس که در اواسط و اواخر دهۀ 1980 از مشاهیر موسیقی ترکیه بشمار می‌رفت تعداد زیادی آهنگ موسیقی محلی به همراه ارکستر را به اجرا درآورد و به عنوان استاد در زمینۀ سبک محلی «اوزون هوا» شناخته شد. در این سبک تُن‌های کشیده و نیمه‌فی‌البداهه بکار می‌رود. تاتلیس در میان جامعه مهاجران ترک و کرد آلمان محبوبیت خاصی دارد. ایشان او را «صدای وطن» نام نهاده‌اند. آثار او در میان ایرانیان و به‌خصوص ایرانیان آذری نیز طرفداران زیادی دارد.

[ پنجشنبه یکم مرداد 1388 ] [ 9:27 ] [ MOSTAFA-YK ]

[ ]
سردار اورتاج

سردار ارتاچ در تاریخ 16 شوبات (27 بهمن) 1970 در استانبول به دنیا آمد. دبستانرا در "Kocamustafapaşa" و راهنمایی را در "Suadiye" سپری کرد. دبیرستان را دردبیرستان "Meslek" پشت سرگذاشت. در دانشگاه "Bilkent" در آنکارا در رشته زبان وادبیات امریکایی قبول شد اما در 20 سالگی درسش را در دانشگاه نیمه رها کرد و بهعنوان "DJ" در رادیوها و کلوپ ها به فعالیت پرداخت. اولین فعالیت او در رادیودر "İstanbul FM 106" بود. یک سال در این رادیو در وظایف مختلف از جمله تهیه کنندگی برنامه های رادیویی مشغول به کار شد. در هنگام افتتاح رادیوهای خصوصی او بهعنوان یک هنرمند رادیویی از محبوبیت بسیار زیادی برخوردار بود. یک تهیه کننده کهبرنامه های سردار اورتاچ را با ذوق و اشتیاق دنبال می کرد از او درخواست امضای قراردادی با شرکت "Raks Müzik" را کرد. به این طریق سردار اورتاچ توانست شعرهایی راکه تا آن زمان نوشته بود را با صدای خود اجرا کند. در سال 1994 اولین آلبوم خود رابا عنوان "Aşk İçin" به دنیای موسیقی عرضه کرد. به همراه آهنگ "Karabiberim" کلیپفوق العاده ای به بازار عرضه کرد "Karabiberim" یک میلیون فروش داشت که این خبرگویای این بود که سردار اورتاچ یک نام فراموش شدنی نیست.
در سال 1996 دومین آلبومش را با نام "YazYağmuru" حاضر کرد. پس از آن سرداراورتاچ مدتی را در مکزیک سپری کرد و در آن جا آلبوم "LocoPara Amar" را به زباناسپانیایی ضبط و پخش کرد. . گفتنی است که وی در این آلبوم بیشتر آهنگ های آلبومپیشین خود "Yaz Yağmuru" را به زبان اسپانیایی ترجمه و اجرا کرده است. این آلبوم درمکزیک به موفقیت زیادی دست یافت و یک کار ماندگار شد.
در سال 1998 سومین آلبومش به زبان ترکی با نام "GecelerinAdami" مانند صاعقه ایفرو جهید. آهنگ های این آلبوم یکی پس از دیگری در صدر جدول بهترین ها قرارگرفتند.
چهارمین فعالیتش یعنی "Bilsem Ki" در سال 1999 مانند یک بمب بود و در کنار بهترینها جا گرفت. در این آلبوم هیچ چیز نبود که وجود نداشته باشد "Bilsem Ki" یک آهنگآرام و زیبا ، "Asrın Hatası" آهنگی که در سال بیشترین شنونده را داشت و ""Seninki هم یک کلیپ عالی بود که همه ی این موارد باعث می شود این آلبوم یک آلبوم به یادماندنی باقی بماند. و در همان زمان بود که سردار اورتاچ نام خود را به عنوان یک شاعرو آهنگساز عالی و یک هنرمند پایدار در میان سایر هنرمندان ترک ثبت کرد. او قدر تماماین موفقیت ها را می دانست و در هر دوره شعرها و آهنگ های جدید می نوشت و می ساختبدون اینکه به اخبار منتشر شده در مورد خودش اهمیتی بدهد در این مسیر با سرعت بهراه خود می داد. سردار اورتاچ در طول سه سال که آلبومی به بازار عرضه نکرده بودآهنگ هایی می نوشت و به خواننده های مختلف می داد تا به این طریق نیز نام خود را جاودان کند. انگار دیگر نمی شد نام او را فراموش کرد، انسان ها در هر کجا که بودندکارهای او را گوش می دادند.
در سال 2001 سردار اورتاچ آلبوم "SahibininSesi" را ارائه داد. سردار اورتاچ دراین آلبوم تعدادی از آثارش را که توسط خوانندگان دیگر در گذشته اجرا شده بود وهمچنین تعدادی از کارهای خود را که در آلبوم های پیشینش اجرا کرده بود را با تغییراتی بازخوانی و اجرا کرد.
در سال 2002 آلبوم "Okyanus" را بیرون داد. آلبوم "Okyanus" چهارمین آلبوم پرشنونده ی سال 2002 شد.
در سال 2004 آلبوم جدیدش را با نام "Çakra" به بازار عرضه کرد که این آلبوم بااستقبال خیلی خوبی روبه رو شد و به رغم آمار بالای کپی برداری غیر مجاز از اینآلبوم بیشترین فروش را در سال 2004 از آن خود کرد.
سردار اورتاچ در اولین روزهای سال 2005 کتابی با نام ""Bu Şarkılar Kimin İçinرا عرضه کرد. این کتاب دربردارنده ی خاطرات او و داستان حقیقی هر یک از شعرهایشاست.
سردار اورتاچ هنوز در سنین 30 سالگی است و تاکنون آثار به جاماندنی را به دنیایهنر عرضه و به مردم معرفی کرده است. خودتان تخمین بزنید که او در سال های آتی که ازعمرش باقیست چه کارهای عالی را ارائه خواهد داد.
جوایزی که سردار تا حال از آن خود کرده است:
ـ 1994 برنده جایزه شبکه تلویزیونی "کرال" به خاطر جوانترین هنرمند
ـ 1997 انتخاب ترانه "پادشاه" به عنوان محبوب ترین ترانه از طرف مردم
ـ 1999 برنده جایزه پروانه طلایی به علت هنرمند موفق
ـ 2000 برنده جایزه شبکه تلویزیونی "کرال" به عنوان بهترین هنرمند مرد درعرصه موسیقی پاپ

ـ 2003 برنده جایزه اسکار رادیو و تلویزیون به خاطر برنامه تلویزیونی "همه با هم با سردار ارتاچ"

ـ 2004 برنده جایزه MGD به خاطر برترین هنرمند پاپ
ـ 2004 برنده جایزه شبکه تلویزیونی "کرال" به عنوان بهترین هنرمند مرد درعرصه موسیقی پاپ
ـ 2004 برنده جایزه شبکه تلویزیونی "کرال" به عنوان پر فروش ترین آلبوم از این هنرمند

[ پنجشنبه یکم مرداد 1388 ] [ 9:24 ] [ MOSTAFA-YK ]

[ ]Emrah Ipek
امراه در سال 1971 در شهرستان دياربكیر ترکیه به دنيا آمد . در 1.5سالگي پس از فقدان پدرش توسط مادرش در مدرسه ابتدايي شهرستان گولمان ثبت نام كرد.
در مدرسه موسيقي صداي او به سرعت توسط استادش كشف شد. در همين اثنا اولين كاست اماتوري خود را تهيه كرد به طوري كه پس از پايان دوره متوسطه در شهرستان دياربكر تعداد 4 كاست و ويديو از خود بجا گذاشت. اين كاست و ويديوها در دياربكر توجه زيادي به خود جلب كرد. در اين حين از دنياي موسيقي آماتور به موسيقي حرفه اي راه پيدا كرد.

امراه كوچك در سال1984 اولين كاست حرفه اي خود ( ağam ağam & Gülöm) را در استانبول ارائه داد.
در سال 1985 آلبوم معروف خود( yarali ) كه بسيار مورد توجه قرار گرفت را تهيه كرد. در سالهاي 1986 و 1987 آلبوم (böynu büküklar) و (ayrilamam ) را با ركورد فوق العاده به بازار عرضه كرد.
در سال 1990 شروع به تكثير آلبوم هاي كلاسيك خود كرد.
امراه تا كنون در طول 21 سال مجموعا" 19 البوم موسيقي بي نظير از خود بجا گذاشته است.

همزمان با ارائه آلبومهاي خود از ماراتن كنسرت در داخل و خارج از كشور نيز جا نماند. طوري كه كنسرتهاي او تماما" پر از تماشاچي بود.( و هست). در سال 1994 براي اولين بار در تركيه يك هنرمند ترك توانست استاديوم 50000 نفري را پر كند. خواننده امراه علاوه بر كنسرتهاي داخلي در بسياري از كشورهاي جهان از جمله آلمان -آمريكا -استراليا -آذربايجان -بلژيك -هلند - يونان- يوگسلاوي - دانمارك - قرقيزستان و... كنسرت هاي زيادي اجرا كرد. در سال 2001 در فستيوال (( ستاره هاي عصر )) جايزه گرفت. در اين فستيوال ازسوی ديگر كشورهاي جهان هم به عنوان ستاره موسیقی جايزه دريافت كرد.
امراه علاوه بر كار موسيقي به كار بازيگري هم پرداخت به طوريكه 20 فيلم و 3 سريال و در مجموع 43 قسمت بازي كرد.
فيلمهايش در سينما ها و سريالهايش در بسياري از تلويزيون هاي داخلي به نمايش در آمد.
در سال 1997 با فروش کلیپ معروف خو د ( بيزيم چجوكلار)(Bizim Çocuklar) (بچه هاي ما) آن را وقف بچه های سرطانی كرد. آخرین آلبوم خواننده محبوب در دهم ماه Temmuz سال 2004 برابر بیست و یکم تیر خودمون با نام Kusursuzsun به بازار آمد.
آخرین آلبوم به نام Dön به معنی برگردمحصول زیبای سال 2005 امراه است.

[ پنجشنبه یکم مرداد 1388 ] [ 9:23 ] [ MOSTAFA-YK ]

[ ]
Mahsun

هر آدمی که زندگی می کنه دارای یک رویا یک زندگی نامه و یا یک رمان هست. مال یکی حزن آور ویکی پرنشاط ویکی زندگی تاریکی داره. هر انسانی از تاریکی می آد وبه تاریکی می ره. شما توان تعقیب سالهای مه آلود گذشته رو ندارید. در این نوشته تنها بخش کوچکی از زندگی من رو میتونید پیدا کنید.مادرم فاءقه آریک و پدرم چرکزبازنجیر در یک بیمارستان دولتی دربینگل با هم آشنا میشن وازدواج می کنن.مادرم از شوهر قبلی خودش دارای سه فرزند و ازدیگر شوهرش صاحب یازده فرزند شد که اونها رو تا حد جدایی پیش برد. مادرم من رو چهار ماه حامله بود که از پدرم جدا شد و به دیار بکر کوچ کرد.چهارمین و آخرین بچهء خودشرو به دنیا آورد و اسمش رو عبدالله گذاشت. عبدالله اسمی است که مادرم روی من گذاشت. در پنج سالگی با تعویض شناسنامه توسط پدرم اسمم ماهسون شد.
دیاربکر:
به عبارتی دیگر دیاربکر با تاریخ 9000 ساله و اولین مرکز مسکونی دنیا و منطقهء گسترده تمدن انسانیت با تاریخ وخاک جادویی. دیاربکر سرزمین ضیاءگوکالپ ها وعلی امری ها- سلیمان نظیف ها و احمد عارف ها و سرزمین بلبل ترانه ها جلال. دیار بکر سرزمین خوش آوازه خوان ها سرزمین مارها ، عقرب ها، رنج ها، سختی ها و به همان اندازه دیار بکرسرزمین پر غرور.
در منطقهء عرب شیخ این شهر در خانه ای که مجموعا" یک اتاق داشت به دنیا اومدم. برادرهای ناتنی ام که از شوهر قبلی مادرم بودند (اسماعیل آریک ،محمود اریک و مصطفی آریک) از به دنیا آمدن من خیلی خوشحال شدند و منو مثل برادر تنی خود بزرگ کردند.من شوکت پدری رو از اونها دیدم چون اصلا" پدرم رو نمی شناختم. اولین بار پدرم رو یه دفعه در 6 سالگی از دور دیده بودم. از شش سالگی به بعد در بعضی تعطیلات شش ماهه که به دیدار مادربزرگم می رفتم پدرم و بقیه برادرانم رو تنها دراون زمان می تونستم ببینم. دوره ابتدایی رو در مدرسه ابتدایی سلیمان نظیف و دوره راهنمایی رو در مدرسه علی امری و دبیرستان رو در مدرسه جمهوریت دیار بکرخوندم.
شروع موسیقی:
پسر خاله ام آیخان باران در بین آقوام آدم دوست داشتنی ای هست و خیلی هم خوب ساز می زد. دفعه اول در برابر آیخان لرزان لرزان اولین شعری رو که یاد گرفته بودم خوندم. آیخان تحت تاثیر صدام قرار گرفت.از اون روز به بعدآیخان کار مداوم رو با من آغاز کرد. حضور اول من در صحنه در دبیرستان جمهوریت به تحقق پیوست. مادرم و برادرانم دکتر یا مهندس شدن من رو می خواستند. تاثیر موسیقی روی من خیلی زیاد بود. هر روزم با موسیقی می گذشت.در ذهنم آواز خواندن در کنسرت ها رو پرورش می دادم. به سختی می تونستم تصمیم بگیرم که مهندس خواهم شد یا دکتر ویا یک هنرمند.در سال 83 و 84 در فستیوال دیار بکر در مسابقات آواز خوانی برای مطرح شدن خودم رو آزمودم. در دومین دوره شرکت در مسابقات برای اول شدن مصمم بودم. در سال 84 در دیاربکر کاست آماتوری من توسط یک راننده اتوبوس ( محمد تاریح) به گوش تهیه کننده ای به نام مصطفی گونش رسید و مصطفی گونش صدای منو خیلی پسندید و منو به استانبول دعوت کرد.برای موفقیت و رسیدن به هدفم 1800 کیلومتر مسافت روبه اون شهرکهن طی کردم. سوالات زیادی در ذهنم وجود داشت. در بین میلیون ها نفر انسان در درچنین کلان شهری چه کسی می دونه که زندگی چقدر سخته؟ خیالات و امیدهایی داشتم اما ازیک طرف ترس و وحشت هم داشتم.زندگی تا پایان عمر ، برای دنیا ، عشق، غم، حسرت، غربت. مجادله من در سال 84 در ماه سپتامبر با ورودم به استانبول شروع شد.
استانبول:
جایی که همسایه همسایه رو نمی شناسه ، آدم آدم رو نمیشناسه،این شهر استانبوله. چطور ساکنان استانبول به اونجا کوچ کردند و اومدند هم ترسناکه هم پر رمز و راز و هم باز پس گیری شهر ( از دست قوم اشغالگر شهر) به نظر من خیلی زیباست. چگونگی اون رو هیچکس به درستی نمی دونه.آلبوم اولم رو در سال 84در ماه کاسیم ( نوامبر) به دنیای موسیقی عرضه کردم. در پی اون 7 آلبوم دیگه اومد5 .سال تموم گذشته بود. در این مدت خونه ام اتاق شماره 314 هتل لاله بود.این هتل در جاده مسیح پاشا گل سرسبد هتل ها بود. در سال 89 تصمیم گرفتم برای تهیه البوم و هرچه زیبا شدن کارهام در موسیقی و وارد شدن به عرصه کنسرواتوری در امتحان دانشگاه شرکت کنم. دانشگاه دولتی فنی موسیقی ترک.
سالهای کنسرواتوری:
مکان اجرای موسیقی. اولین کنسرواتوری موسیقی ترک در ترکیه.در سیاست موسیقی مدرسه موسیقی کمبود. اما چه افسوس که در اثر سستی دولت یک مدرسه موسیقی موجود بود. در مقابل اینسیستم آموزش ضعیف من اراده قوی ای داشتم. مدرسه آموزشی هنرمندان ترکیه متاسفانه به دست فراموشی سپرده شده بود و دیگر یک موسسه مورد علاقه نبود و ارزشی نداشت. جهانش دن هنر مرهون ارزش پیدا کردن هنر میان جوامع و مردم هست. امیدوارم سیاست مردانی کهبه هنر و هنرمند ارزش قایل میشن مسوول موسسه های آموزشی بشن.
بازگشت به موسیقی:
در سال92 با حلمی توپ اوقلو آشنا شدم که به من پیشنهاد یه البوم کرد. منبا این پیشنهاد که بعد از 4 سال به من شده بود در سال 93 با آلبوم نامی عالم بویساکار حرفه ای خودم رو آغاز کردم.
ورود به صحنه:
در سال 94 در کازینوی چاکیل به همراه بولنت ارسوی ( خواننده) به صحنه رفتم.
اولین سریال:
در سال94 برایاستار تی وی سریال عالم بویسا رو در چند قسمت کار کردیم.
در سال 93 بود که مصمم شدم به:صلح،دوستی،برادری،ساخت اثری جهت محبت،با هم بودن ،دین،زبان،مذهب،یه دید سیاسی جداگانه.
با عصر تکنولوژی همراه شدن.یک موزیسین تولید کننده ومدیر و سازمان دهنده باشم.سرمایه گذاری برای موسیقی.نمونه کامل یک هنرمندبودن. دست کم هر 2.5 و یا 3 سال یک آلبوم ساختن.با زنان به برنامه نیامدن.تصدیق اولین ها. (آماتور ها)به با ارزش ترین انسان ها اهمیت قایل شدن. سالی که در استانبول بودم هر روزش جدا ، هر لحظه اش یک غم جداگانه و یک مجادله در سالهای مه آلود گذشته مقاطع رو گذروندم.

[ پنجشنبه یکم مرداد 1388 ] [ 9:20 ] [ MOSTAFA-YK ]

[ ]

 گوکهان اوزن
در روز بيست و نهم ماه کاسيم (برابر۱۰ آبان تا ۹ آذر) ۱۹۷۹ كه چشمانم را به روی دنيا باز کردم احتمالاسرنوشتم برای موسيقی نوشته شده بود .....چه کسی فکرشو ميکرد كه از توی کوچه های حسرت بار آنکارابيرون آمده و به استانبول بيام ووارد دنياي موسيقی بشم.....

سوز جدايی ازكساني كه تو اين شهر جا ميگذاشتم در اولين مسافرت با اتوبوس با من بود تا اينكه , افتادم توی اين شهر بزرگ ؛ با خودم می گفتم : شايد تو اين شهر تنها بمونم ...دانه های اشکي كه بی صدا از چشمانم فرو ميريخت انتقام خاطره هام بود. مثل اينكه برای ببارنشستن تخمهای کاشته شدهبراي موفقيت (در آينده ) رو باقطره های اشکم آبياري ميكردم.
به هر حال بر احساسات شديدي كه داشتم غلبه كردم , رويهم رفته اين تاريخچه‌ مختصري‌ از زندگيم‌
بود ,يا لااقل چنين چيزي بود اما از زمانی که قلم به دست گرفتم ديگه خودمواحساس نكردم .ميخواستم آنطوري باشم که درمتن آهنگهام نوشته شده.

سرگذشتم هم منحصر به فرد بود ....

چه کارهايی رو که از روز تولدم تا به امروز انجام دادم :

۱۹۸۵ تا ۱۹۹۶: دوران ابتدايی , راهنمايی , دبيرستان و بعد از اون سالهای مربوط به

دانشکده آنکارا

۱۹۸۶ تا ۱۹۸۸ : در اوپرا و نمايش دولت آنکارا و گروه موسيقی دسته جمعی خيلی

بچه پر سرو صدا و پر جنب و جوشي بودم

۱۹۸۸ تا ۱۹۹۳ : درT.R.T(راديو تلويزيون تركيه ) آنکارا و بچه های گروه T.S.M زير دست استادان و

هنرمندان خيلی با ارزشم در راديو در گروه موسيقی كه بمت 6 سال طول كشيد بودم . برای من وضعيت

موسيقی حقيقتا مثل توصيفهای دوران مدرسه بود. از استادان با ارزشم آقايان

Sayın Özgen (GÜRBÜZ) , Sayın Cemil (UNCU) , Sayın Kemal

(CANSER) نهايت تشکر رو دارم.

۱۹۸۸ تا ۱۹۹۷ : در يک آن به نواختن گيتار کلاسيک روی آوردم و سالهايم را

با نواختن های هدفدار پشت سر گذاشتم.( بعد از سالهای ۱۹۹۰ به بعد کار هدفدار

با سازها رو شروع کردم و مستقيما به نواختن اونا اقدام نمودم )

در سال ۱۹۹۶ : ستاره دانشگاه تکنيک استانبول و دانشکده دانشهای اقتصادی

اداری , در قسمت سود اقتصادی , در استانبول پيشرفت کردم ( دانشگاه رو به

خواسته های بزرگ ديگرم در استانبول ترجيح دادم و سود و منفعت طبيعی که

از دانشگاه بردم رو يه تصادف نميدونم )

در سال ۱۹۹۷ : برنامه راديويی Tatlises

سال ۱۹۹۸ : در آکادمی استانبول گيتار کار کردم

سال ۱۹۹۹ : برنامه زنده موسيقی Best FM - Best TV

( GÖKHAN ÖZEN'LE CANLI CANLI )

سال ۲۰۰۰ : اولين آلبومم به نام " ÖZELSIN "

سال ۲۰۰۱ : دومين آلبومم بنام " DÜMAN GÖZLÜM "

سال ۲۰۰۳ : سومين آلبومم به نام " CIV CIV "

سال ۲۰۰۳ : زمانيکه در امتحان ورودی دانشگاه استانبول در سال ۲۰۰۳

دانشجوی دانشکده فنی علوم شدم و رشته روانشناسی

رو برگزيدم

سال ۲۰۰۴ : در ۱۴ شباط (مطابق با ۱۱ بهمن تا ۸ اسفند) ۲۰۰۴ روز مخصوص

عاشقان سی دی خاطره انگيز" Her şeyde biraz sen varsin "

" تو در هرچيزي يكمي وجود داری "

سال ۲۰۰۴ : و اينک آلبوم چهارمم به نام " ASLINDA "

از اين زمان به بعد با طرفدارانم هستم و اونا رو تنها نميگذارم

گوکهان اوزن .

[ پنجشنبه یکم مرداد 1388 ] [ 9:19 ] [ MOSTAFA-YK ]

[ ]

گونل

گونل این سوپر استار
خوانندگان در باکو پایتخت آذربایجان در تاریخ ۲۵/۱۰/۱۹۸۵ به دنیا آمد . گونل در یک خانواده ۵ نفری چشم به جهان گشود پدرش یکی از معروف ترین موسیقی دانان آذربایجان و مادرش هم در زمینه پیانو فعالیت داشت و گونل در چنین خانواده ای هنرمند به دنیا آمده است و از زمان کودکی به هنر و مخصوصا موسیقی علاقه و افری داشت تا جایی که ترانه های دیگر خواننده ها را باز خوانی کرد تا هنگامی که بزرگ شد .
او که به شدت به ابراهیم خواننده مشهور ترکیه علاقه داشت و بیشتر ترانه های این خواننده رو گوش می دادو می خواست روزی شاگرد وی باشد .
تا اینکه یک روز ابراهیم برای کنسرتی که داشت راهی آذربایجان شد آنجا با چنان استقبالی رو به رو
شد که تا به حال تصور آن رادر خارج از کشور را نمی کرد .
در این کنسرت گونل و خانواده اش نیز شرکت کرده بودند تا این که گونل در حین کنسرت و با فریاد زدن نام ابراهیم به نام ابو ابو می خواست نزد ابراهیم برود تا اینکه ابراهیم اورا به پیش خود خواند بعد از انجام کنسرت ابراهیم با خانواده گونل مشورت کرد و در مورد استعداد خوانندگی گونل با آنها صحبت کرد و آنها را قانع کرد که از گونل مثل دختر خودش در کنار خانواده خودش مراقبت کند .
خانواده گونل از یک سو خوشحال و از یک سوی دیگر ناراحت بودن خوشحالی آنها از این بود که ابراهیم به فرزندشان چنین پیشنهادی کرده و ناراحتی آنها دوری گونل بود چون گونل هنوز کوچک بود و در یک کشور غریب باید زندگی می کرد .
گونل همچنین در کنار موسیقی باید به درسش هم می رسید این چنین بود که یک صفحه ای بزرگ از زندگی گونل ورق خورد و او راهی ترکیه شد تا اینکه با کمک ها و آموزش های ابراهیم و خوده گونل در سال ۱۹۹۹ میلادی اولین آلبوم خود را به بازار عرضه کرد که تبلیغات و فروش آلبومش را ابراهیم بر عهده داشت این آلبومش به نام نه الور آلاهیم چه می شود خدای من و دنیا دنیا از ترانه های معروف این
آلبوم بود .
گونل در این مدت نه کشورش و نه خانواده اش را هیچ کدام رو فراموش نکرد و مواقع تعطیلی به دیدنشان
می رفت و حتی گفته است قصد دارد با یک مرد آذربایجانی ازدواج کند که این حرف در مقابله شایعه ازدواج او با پسر ابراهیم به وجود آمد .
او در یک مصاحبه تلویزیونی اعلام کرده است که تمام معروف شدنش را مدیون پدر و مادر و ابراهیم هست و گفته است که روزی بتواند این محبت های آن ها را جبران کند .
محبت گونل در دل ابراهیم به حدی زیاد هست که در سایت رسمی ابراهیم در صفحه اول عکس گونل دیده می شود .
گونل خواننده مسلمانی هست که به لطف صدا زیبا و جذابیت خاص خود در کشور ما ایران طرفدارن زیادی دارد عده ای به اشتباه گونل را دختر اقعی ابراهیم می دانند که گونل تنها شاگرد ابراهیم هست .

[ پنجشنبه یکم مرداد 1388 ] [ 9:16 ] [ MOSTAFA-YK ]

[ ]

بیوگرافی تاركان خواننده سرشناس تركيه
تارکان
براي کسي که تارکان را مي شناسد نيازي به معرفي اين خواننده مشهور نيست به همين دليل اين مقاله شامل مطالب جالبي درباره اين ستاره پاپ است
تارکان يکي از بزرگترين ستاره هاي پاپ ترکيه و دنياست که سبک منحصر به فرد او در موسيقي که تلفيقي از موسيقي شرقي و غربي است تا کنون توسط خوانندگان ديگر ارائه نشده بود
موفقيت تارکان از سال 1994 اغاز شد يعني زماني که در اجراي هاي زنده تلوزيوني و راديويي ظاهرمي شد
تارکان در سال1972 در المان در خانواده اي از مهاجران ترکيه اي به دنيا امد و تا سن 16 سالگي در انجا زندگي مي کرد
در سال 1986 او براي تحصيل در زمينه موسيقي به ترکيه برگشت و در حين تحصيل برنامه هايي را در کلوپ هاي شبانه استابول اجرا مي کرد او تحصيلاتش را در هنرستان کارامورل ادامه داد تا اين که تحت نظر مربيان ترکيه اي درزمينه موسيقي کلاسيک مهارت پيدا کرد
و اين محمد سوغتاوغلو بود که از او با ارائه اولين البومش يعني دوباره بدون تو يک ستاره پاپ ساخت که در سال 1992 هفتصد هزار کپي از ان را فروخت
دومين البوم تارکان به نام شگفت انگيز فروشي در حدود دو ميليون نسخه در ترکيه و هفتصد هزار نسخه در کل اروپا داشت تاکان بعد از وقفه سه ساله با البوم بدون تو مي ميرم بازگشتي پر فروغ داشت که باعث شد کنسرت هاي او در شهر هاي پاريس و لندن با استقبال بي نظير مردم روبرو شود
و اين البوم او مقام سومي فروش در فرانسه را به دست اوردن و به عنوان پر فروش ترين البوم المان شناخته شد
و چهارمين اثر او گلچيني از بهترين اهنگ هاي او بود که با استقبال بي نظيري روبرو شد و پنجمين البوم او نيز در سال 2001 به بازار امد
و آلبومي تحت عنوان طوطي يکي از مطرح ترين البوم هاي سال ترکيه بود

مشخصات و علاقه مندي هاي تارکان
نام: تارکان توت اوغلو
روز تولد:17 اکتبر 1972
محل تولد:المان
قد:174
وزن:70kg
گروه خونيA+:
محل زندگي: نيويورک. منهتن. استانبول
سرگرمي ها:ادبيات .موسيقي.ورزش .نقاشي
موسيقي مورد علاقه:Prince, James Brown, Stevie Wonder, Madonna
نام مادر:nese
نام پدر :علي
نام برادران:ادهان. هاکان
نام خواهران:نري .گلاي.هندان
محل تحصيل:دبيرستان کارامورشل در ترکيه
هنر مورد علاقه: نقاشي
خواننده ها ي محبوب ترکيه اي:Sezen Aksu, Asya
اعتقادات خرافي: او هيچ وقت از زير يک نردبان رد نمي شود
لغت مورد علاقه:Stupid(خنگ)
شهر هاي مورد علاقه:نيويورک .لندن اتلانتا
تفريح مورد علاقه:پياده روي در نصف شب

وب سايت رسمي تاركان
www.tarkan.com
__________________

[ پنجشنبه یکم مرداد 1388 ] [ 9:6 ] [ MOSTAFA-YK ]

[ ]

Sibel Can
سیبل جان در اول اگوست سال 1970 (الان 37 سالشه) در شهر استانبول به دنیا آمد. در سالهای تحصیل در مقطع ابتدایی و راهنمایی با کمک و راهنماییهای پدرش که یک موزیسین بود به موزیک علاقه مند شد و رویای اجرای برنامه در صحنه را تجربه کرد. پدر او برای خوانندهای مختلفی کمان میزد و این برای سیبل جان یک شانس بزرگ بود. او در سن 14 سالگی به دنسوزی (رقص) علاقه مند شد و برای اولین بار در برنامه هایی که پدرش همراه خوانندها در خارج از کشور اجرا می کردند رقص عربی اجرا کرد . او در رقص بسیار عالی کار کرد و توانست اسم و رسم خوبی در کند. بعد از معروف شدن و اسم در کردن توسط شخصی به نام ّFahrettin aslan کشف شد و در کازینوی معروف و گران قیمت maksim به عنوان رقاص اوریانتال (رقصهای آسیایی و عربی) شروع به کار کرد.
او به مدت سه سال به رقاصگی ادامه داد و به عنوان یکی از بهترین رقاص های ترکیه شناخته می شد ولی اصلی ترین هدف او خوانندگی بود و در این مرود هم اولین کسی که دستش را گرفت پدرش بود و در این میان از دوستان پدر که هنرمندان معروفی نیز در بین آنها یافت میشد آموزش خوانندگی دید و این بار برای اولین بار در سال 1988 در کازینو ماکسیم به عنوان سولیست و خواننده روی صحنه رفت و کار خود را شروع کرد. صدای خوب و پرفورمانس عالی او باعث شد که این کار را ادامه بدهد.
اولین آلبوم او را صدای ماندگار ترکیه یعنی اورهان گنجه بای (خواننده بسیار معروف سبک ارابسک ترکیه) آماده کرد. ( یکی از دلایل شروع باور نکردنی سیبل جان کار کردن با حرفه ای ها بود). او که پهنای طرفدارانش در آلبوم چهارم او را تبدیل به خواننده شماره یک ترکیه می کرد در اکثر ترانه هایش پیرو سبک آرابسک بود (رجوع شود به تاپیک همه چیز درباره ابراهیم تاتلیسس در بخش موسیقی ترکی) ولی به مرور زمان یعنی بعد از 1995 سبک خود رابه پاپ تبدیل کرد.
در سال 1995 با آلبوم Sarkilarda senden yana سبک موسیقی خود را کمی تقییر داد و ترانه های dedikodu و Deli yuregim باعث شد این آلبوم در مقابل دیگر آلبومهای او بیشتر سرو صدا کند . در سال 1997 آلبوم پادشاه (Padisah) که شعر و موزیک بیشتر آنها کار سردار اورتاش بود را روانه بازار کرد و به یکی از افرادی که در آن زمان بیشترین صحبت درباره ایشان میشد تبدیل شد. این سال (1997) از سالهای اوج او بود. حتی خبرهای سراسری کانالها نیز بدون گفتن چیزی از سیبل جان برنامه را تمام نمی کردند. البته او به خاطر این آلبوم صاحب چندین جایزه موزیک نیز شد و مثل اکثر خواننده های ترک پایش به سریالها و برنامه های تلوزیونی باز شد.
با سریال بریوان Berivan ( ترانه ای نیز به این نام اجرا کرد) هنر خود در بازیگری را نیز به همگان ثابت کرد و برای مدتها درسر زبانها بود.
بعد از آن با آلبومهای جدیدش همچون Daha yolun basindayim و sibel canin Sarkilari و Canim benim و Sen benimsin در بازار موسیقی تاثیرات بسیار بزرگی باقی گذاشت.
زندگی خصوصی او نیز با فراز و نشیب های فراونی همراه بوده و چندین بار ازدواج کرده است.
او بعد از یک زندگی چندین ساله با هاکان اورال (Hakan Oral) از او جدا شد و بعد از مدتی هم با Sulhi aksut ازدواج کرد. در این سالهای اخیر مادربزرگش را از دست داد و این باعث شد که به او ضربه بسیار بزرگی وارد شود.
او هم اکنون نیز با ارائه آلبومهای فوق العاده و بی نظیرش به کار خود در موسیقی ادامه می دهد.


ادامه مطلب

[ پنجشنبه یکم مرداد 1388 ] [ 8:50 ] [ MOSTAFA-YK ]

[ ]مجله اینترنتی دانستنی ها ، عکس عاشقانه جدید ،